کاهش حجم تصاویر

کاهش حجم تصاویر

وقتی صحبت از ارسال و انتقال تصاویر ویدئویی به میان می آید، با مشکل حجم بالای این اطلاعات در هنگام انتقال مواجه خواهیم شد.

این موضوع می‌تواند یک سیستم مدار بسته را از جهات مختلف دچار محدودیت کند که از جمله می‌توان به تحمیل هزینه‌هایی مانند فضای ذخیره سازی و پهنای باند اشاره نمود.

این موارد خود نیز می‌توانند دلیل عدم گسترش تکنولوژی HD علی‌رغم محبوبیت زیاد آن باشد. زیرا هر چه کیفیت تصاویر بالاتر باشد، حجم آن‌ها نیز افزایش می‌یابد. به همین دلیل برای دسترسی به تصاویری با کیفیت HD و ultra-HD نیازمند راهکارهای دیگری خواهیم بود.

 

روش‌های بسیار زیادی برای کاهش حجم تصاویر و سایر اطلاعات مرتبط وجود دارند. این روش‌ها که در دسته فناوری‌های فشرده سازی ویدئویی قرار می‌گیرند. برای مثال به  MPEG،  JPEAG، H.264 و … اشاره کرد. هر کدام از این روش‌ها با کاهش برخی از پارامترهای تکراری و غیرضروری در کد نویسی تصویر، با حفظ کیفیت آن اقدام به کاهش حجم تصاویر می‌نمایند.

 

از جمله به روز‌ترین این روش‌ها می‌توان به روش H.265+ که ابداعی شرکت هایک ویژن است، اشاره نمود که مختص سیستم‌های مدار بسته طراحی شده است.

فناوری H.265+ ، یک الگوریتم هوشمند است که با تبعیت از استاندارد HEVC یا (High Efficiency Video Coding) و یا H.265 طراحی شده است .

اما مهم‌ترین تفاوت موجود در نحوه عملکرد H.265+ نسبت به نسخه های قبلی، کاهش میزان بیت ریت تصاویر (یعنی کاهش تعداد بیت‌هایی که در یک واحد منتقل یا پردازش می‌شوند و در نتیجه کاهش مصرف پهنای باند (میزان انتقال داده‌ها در بیت در ثانیه (بیت / ثانیه) است.

 

H.265+ از طریق کاهش چشمگیر نرخ بیت ریت در تصاویر، می‌تواند مستقیما منجر به کاهش هزینه‌های مربوط به پهنای باند در دوربین مدار بسته و فضای ذخیره سازی شود. نحوه عملکرد فناوری به این صورت است که اطلاعات اصلی در کد نویسی تصویر پایدار باقی‌مانده و به ندرت تغییر می‌کنند.

 

اساس کارکرد آن با در نظر گرفتن 3 مورد زیر است:

  • معمولا ممکن است اشیاء محرک فقط چندین ‌بار در یک بخش با اهمیت از تصاویر ظاهر شوند پس بسیاری از فریم‌ها تکراری خواهند بود.
  • تمرکز بیننده معمولا روی اجسام متحرک است بنابراین قسمت‌های دیگر تصویر کمتر جلب توجه می‌کنند.
  • دو عامل کارکرد نظارتی 24 ساعته و دیگری وجود نویز در سیستم‌های مداربسته، هر کدام بر کیفیت تصاویر تاثیرگذار هستند.

 

نحوه عملکرد H265+

اما نحوه عملکرد  H.265+به شرح زیر است:

  1. ابتدا تصویری از محیط مورد نظر گرفته، و از آن به عنوان فریم پس زمینه استفاده خواهد کرد. در این تصویر تمرکز اصلی بر روی اشیاء متحرک خواهد بود.

 

2.هنگامی که سوژه متحرکی وارد این فریم می‌شود، H265+ تصویری از جسم متحرک را انتخاب کرده و از آن به عنوان فریم مرجع استفاده می‌کند.

 

3.چنانچه سوژه به حرکت خود ادامه دهد، سیستم فقط اطلاعات مربوط به سوژه متحرک را در هر فریم اضافه خواهد کرد و باقی اطلاعات تکراری را حذف می‌کند. از لحاظ علمی فشرده سازی H265+ دارای 3 مرحله کلیدی زیر است:

  • فناوری کدنویسی طبق مدل پس زمینه
  • فناوری کاهش چشمگیر میزان نویز در تصویر
  • فناوری کاهش نرخ بیت

 

  • اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *